Očkování

Poskytujeme vakcíny proti tetanu, žloutence typu A, žloutence typu A+B, klíšťové encefalitidě a chřipce. Další vakcíny je samozřejmě možné po domluvě objednat. Součástí očkování jsou i odborné konzultace o výběru nejvhodnějšího očkování se zohledněním zdravotního stavu, náročnosti zaměstnání a cestování.

Povinné očkování proti tetanu

Tetanus je celosvětově se vyskytující závažné onemocnění. Původce onemocnění se běžně vyskytuje ve střevě zvířat, především hovězího dobytka a koní, dostává se do půdy a prachu. Očkování v ČR bylo zahájeno v roce 1953. Díky pravidelnému očkování pak tetanus v ČR téměř vymizel. U dospělých osob se očkuje v pravidelných 10 -letých nebo 15 -letých intervalech. Při poranění je nezbytně nutné zkontrolovat datum posledního očkování proti tetanu.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající nervový systém a patří k nejnebezpečnějším nákazám vyskytujícím se na našem území. Jedná se o typickou nákazu s přírodní ohniskovostí. Onemocnění může probíhat dlouhodobě a mít i trvalé následky. Závažnost onemocnění s věkem stoupá. Jedinou efektivní ochranou je očkování.

Velkou podporou v boji proti onemocnění je nově plná úhrada ze zdravotního pojištění všem pojištěncům od 50 let věku.

Podrobnější informace naleznete na stránkách Státního zdravotního ústavu.

Očkování proti dalším vybraným respiračním onemocněním

Připomínáme další možnosti očkování proti některým respiračním onemocněním, jako je ČERNÝ KAŠEL. Očkování je zařazeno do pravidelného očkování dětí. Doporučuje se však i očkovat osoby starší a chronicky nemocné. K dispozici je kombinovaná vakcína proti černému kašli, záškrtu a tetanu. Bližší informaci podáme v ordinaci.

Neméně důležité je i očkování proti PNEUMOKOKOVÝM ONEMOCNĚNÍM, které můžou vyvolávat těžké zápaly plic. Vakcinace je doporučována zejména osobám nad 65 let věku, chronicky nemocným a imunodeficitním pacientům. Očkovat lze v průběhu celého roku, vakcína je k dispozici u nás v ordinaci.

Očkování proti žloutence typu A

Nechcete-li si zkazit návraty z dovolené, je dobré dodržovat hygienické návyky, které vás alespoň částečně před hepatitidou A ochrání. Jedete-li však do oblasti, kde je výskyt tohoto onemocnění větší, zaměřte se na včasnou prevenci zdravotních rizik. Nejčastějším nechtěným suvenýrem z dovolené je virová hepatitida A. Jde o infekční virový zánět jater rozšířený po celém světě, včetně ČR. Investovat do očkování proti VHA (nemoci špinavých rukou) se vzhledem k vysokému riziku nákazy jednoznačně vyplatí.

Očkování proti chřipce

Chřipka se pravidelně objevuje v zimních měsících, obvykle od prosince do března. Chřipka zcela běžně vyřadí z pracovního procesu průměrně na dva týdny i dospělého s fungující imunitou.

Celé doporučení naleznete v naší čekárně nebo na našich stránkách, aktuálně, vždy na podzim. Očkování doporučujeme i osobám, které by mohly rizikové pacienty ohrozit, tedy například rodinným příslušníkům.

Ochrana po aplikaci vakcíny začne fungovat zhruba za čtrnáct dní, nejvhodnější doba pro očkování je tedy před začátkem chřipkové sezony tzn. v říjnu a v listopadu.

MEDIPREVENT s.r.o.

praktický lékař pro dospělé Praha 8 Čimice

MUDr. Eva Zenková

Adresa ordinace
Tišická 396/1, Praha 8 - Čimice

Telefon
+420 233 552 395

E-mail
info@mediprevent.cz

Ordinační hodiny

 

 Akutní pacienti

 Pouze objednaní pacienti

 Pondělí  12 - 14  14 - 18
 Úterý  8 - 10  10 - 13:30
 Středa  8 - 10  10 - 13:30
 Čtvrtek  12 - 14  14 - 18
 Pátek  8 - 10  10 - 13:30


Podrobnosti